Artykuły:
Oszczędzaj energię na inteligentnym ogrzewaniu. Zmniejsz koszt zużycia o minimum 30% 0
Oszczędzaj energię na inteligentnym ogrzewaniu. Zmniejsz koszt zużycia o minimum 30%

Zadajesz sobie pytanie jak obniżyć koszty ogrzewania? Mamy dla Ciebie kilka pomysłów!

Ceny surowców energetycznych nieustannie rosną. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami utrzymania mieszkania, które po podwyżkach mają ogromny wpływ na domowy budżet.

Rozwiązaniem łagodzącym obecny problem w okresie grzewczym dotychczas było ograniczenie ogrzewania do niekomfortowego poziomu lub ręczne sterowanie ogrzewaniem w określonych godzinach. W praktyce są to jednak rozwiązania nie do zaakceptowania i nie gwarantują komfortu termicznego. Nie każdy lubi wracać do zimnego pomieszczenia, które nagrzeje po ręcznym ustawieniu kaloryferów lub ogrzewania podłogowego. Aby realnie wprowadzić zmiany, zmniejszyć oraz kontrolować obecne wydatki i przede wszystkim poprawić komfort życia proponujemy rozwiązania inteligentne, czyli zastosowanie inteligentnego systemu grzewczego w postaci głowic termostatycznych lub termostatów, albo połączenie tych systemów.

 

 

Jak działa inteligentne ogrzewanie?

Kompletnie zapomnisz o nastawianiu lub wyłączaniu ogrzewania. Wracając do domu możesz spodziewać się komfortowej temperatury, którą wcześniej wyznaczysz z poziomu telefonu bez względu jak daleko jesteś od domu. Najważniejsze, że ustawiając preferowane warunki Twój dom dokładnie wie, jak bardzo ogrzać pomieszczenie i kiedy skręcić głowice i zrobi to automatycznie. Wszystko dzieje się za pomocą aplikacji mobilnej lub na podstawie automatycznych scenariuszy. Za pomocą głowic termostatycznych i termostatów ustawisz odpowiednie warunki temperatury w każdym z osobna lub wszystkich pomieszczeniach jednocześnie.

Jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, jednym kliknięciem w aplikacji możesz skręcić temperaturę do poziomu utrzymania, a odpowiednio wcześniej przed przyjazdem ponownie przywrócić działanie automatycznego harmonogramu temperatur w domu.

Systemy inteligentne w dużej mierze funkcjonują na podstawie wymiany informacji między sobą. Jeżeli czujnik w termostacie lub zewnętrzny czujnik podłączony do ekosystemu inteligentnego domu wykryje temperaturę pomieszczenia poniżej preferowanej to w trybie natychmiastowym włączy ogrzewanie - mamy możliwość ustawienia również harmonogramów. Jeżeli jesteś poza domem i nie chcesz, aby grzejniki mimo wszystko grzały w określonych godzinach to ustawiasz w telefonie wybrany czas i wszystko dzieje się automatycznie.

Ciekawą funkcją, którą obecnie posiada większość termostatów jest wykrycie otwartego okna - np. kiedy temperatura szybko spadnie o kilka stopni - Twoje kaloryfery zostaną zakręcone. System informuje w takim przypadku o otwartym oknie i zamyka ogrzewanie. Jest to na pewno przydatna funkcja, jeżeli żyjesz w pośpiechu i zdarzy się, że zapomnisz o zamknięciu okna wychodząc z domu.

Zaczęliśmy od podstaw, ale wyobraź sobie, że nie ma limitów na możliwości dostosowania ogrzewania, tak samo jak całego inteligentnego domu. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni i sposobu praktycznego zastosowania urządzeń. W bardziej rozwiniętych zastosowaniach wykorzystujemy automatyzacje między kilkoma produktami smart. Poza używaniem urządzeń mamy możliwość dodawania różnych warunków do każdej przypisanej akcji. Poniżej umieszczam listę zaledwie części przykładów jakie dają nam inteligentne systemy ogrzewania

  • Jeżeli temperatura na zewnątrz zmniejszy się do -1°C nastaw temperaturę w pokoju nr. 1 lub we wszystkich na 24°C.
  • Jeżeli wychodzisz z domu (dzięki wykorzystaniu Twojej lokalizacji z telefonu) aplikacja automatycznie wyłączy ogrzewanie lub obniży poziom na ustaloną wartość.
  • Nastaw harmonogramy z określonym czasem przed planowanym powrotem do domu.
  • Ustaw konkretne działanie urządzenia. Załóżmy, że chcesz być na bieżąco z wszystkimi zmianami w domu. Wystarczy wybrać produkt i zaznaczyć wysyłanie powiadomień w odpowiedniej sytuacji.
  • Wykorzystaj inne urządzenia, które zadbają o komfort i bezpieczeństwo w domu. Jeżeli stacja pogodowa lub czujnik zewnętrzny w toalecie wykryje dużą wilgoć po prysznicu, to ogrzewanie załączy tryb szybkiego suszenia w tym konkretnym pomieszczeniu.

Niesamowite jest w jak łatwy i dostępny sposób możesz ustawić wszystko w ciągu kilku minut. A co najlepsze nie musisz kuć ścian i rozwijać infrastruktury budynku, bo urządzenia inteligentne z naszej oferty są bezprzewodowe i wystarczy je podłączyć do internetowego routera (urządzenia WIFI) lub bramki ZigBee (urządzenia ZigBee). To drugie szczególnie polecamy osobom, które planują rozbudowę inteligentnego domu o kolejne elementy peryferyjne.

Opis komunikacji łączności znajdziesz w osobnym artykule:

Podstawy komunikacji ZigBee i WIFI 

 

Czym są głowice termostatyczne i jaką pełnią funkcję?

Głowice termostatyczne to nic innego jak wsparcie twoich tradycyjnych zaworów w kaloryferach. Mają na celu automatyczne kontrolowanie zachodzących zmian w pomieszczeniu, dzięki informacji z termostatów lub zewnętrznych czujników podłączonych do aplikacji mobilnej. Otworzysz lub zamkniesz zawór z poziomu telefonu. Zastosujesz zmiany na podstawie scenariuszy i rozwiniętych ustawień.

Większość głowic posiada funkcję wykrywania otwartego okna, która zatrzymuje grzanie w pomieszczeniu przy dużym spadku temperatury. Analogowo można dostosować opcję antyzamarzaniową - grzejnik utrzyma temperaturę dodatnią i nie doprowadzi do zamarznięcia układu.

Nigdy więcej nie pomyślisz o domu będąc na urlopie, bo w trybie wakacyjnym głowice utrzymają odpowiednią temperaturę podczas nieobecności i w przypadku powrotu do domu nagrzeją pomieszczenia.

 

[product category_id="403" slider="true"]

 

Różnice między termostatami tradycyjnymi i inteligentnymi

Zacznijmy od tego, że termostaty tradycyjne nie różnią się samą funkcjonalnością od inteligentnych. Posiadają funkcję ustawienia temperatury minimalnej lub maksymalnej, podział załączenia ogrzewania o określonej godzinie i w konkretne dni lub reakcję na zmiany ciepła w pomieszczeniu. Dostosować można cykle i ustawienia ogrzewania, a także dodatkowe opcje, jak choćby wcześniej wspomniany tryb wakacyjny.

Przewagą inteligentnych urządzeń jest technologia oraz korelacja między całym ekosystemem inteligentnego domu, której nie posiadają zwykłe termostaty. Najlepiej podłączyć kilka urządzeń w celu wykorzystania całkowitego potencjału jaki daje nam smart home. W ten sposób podłączając np. dodatkowe czujniki w różnych pomieszczeniach będziesz miał realny wpływ na podział grzania na poszczególne miejsca. Dzięki inteligentnym termostatom ciepło w Twoim domu nigdy nie będzie marnowane, a rachunki za ogrzewanie zdecydowanie się zmniejszą. Wszystkim możesz kontrolować zdalnie na wyciągnięcie ręki z aplikacji mobilnej.

 

Jakie są typy termostatów i gdzie znajdą swoje zastosowanie?

Termostaty zwierne pozwalają na załączenie ogrzewania poprzez zwarcie (zamknięcie) obwodu elektrycznego. Takie termostaty można zastosować np. w piecach gazowych lub węglowych, bojlerach, systemach konwekcyjnych i rekuperacyjnych, pompach ciepła i innych urządzeniach sterowanych zwiernie. Kompatybilność z termostatami zależy od specyfikacji urządzenia grzewczego. 

 

[product category_id="402" slider="true"]

 

Termostaty obciążalne pozwalają na załączenie ogrzewania poprzez podanie napięcia do 16A. Takie termostaty można zastosować np. w ogrzewaniu podłogowym, matach grzewczych, kaloryferach elektrycznych lub przy panelach podczerwieni. Oba typy termostaty montujemy w puszce podtynkowej i podłączamy do pełnego zasilania 230V. 

[product category_id="401" slider="true"]

 

Dlaczego warto zainwestować w inteligentne ogrzewanie?

Urządzenia do automatyzacji przestrzeni to zarazem przyszłość, oszczędność i olbrzymia wygoda. W przypadku ogrzewania każda zmiana jest istotna. Utrzymanie lub zmniejszenie temperatury nawet o 1°C to nawet 10% oszczędności w budżecie domowym. Jeżeli we właściwy sposób skonfigurujesz urządzenia, to twoje rachunki znacząco zmniejszą się o zauważalną kwotę.

Systemy ogrzewania inteligentnego są efektywne cenowo i zbudowanie małego ekosystemu można śmiało skompletować w granicy kilkuset złotych. A ich instalacja i obsługa jest niebywale prosta. Natomiast podłączając termostaty zalecamy skorzystać z usług profesjonalnego elektryka.

I najważniejsze spośród wymienionych zalet, to twoja wygoda. Ustawiasz wszystko za pomocą telefonu lub głosowo za pośrednictwem Google Assistant lub Amazon Alexa. Konfigurujesz ustawienia w każdej chwili z możliwością aktualizacji i dostosowania pod zachodzące zmiany. Nigdy więcej nie martwisz się o aktualne wydatki, bo w przypadku większości produktów możesz również sprawdzić aktualny pobór prądu i wykorzystanie energii.

 

Posiadamy ogromny asortyment, ale masz problem z wyborem?

Sprawdź popularne i najlepiej cenione kolekcje termostatów zwiernych, termostatów obciążalnych oraz głowic termostatycznych, w których znajdziesz wyselekcjonowane modele najciekawszych produktów. Ponadto sprawdź nasze kategorie z serii produktów grzewczych. A jeżeli masz pytania to skieruj się do naszego Biura Obsługi Klienta korzystając z czatu, emaila lub infolinii

Nasi specjaliści chętnie pomogą w doborze odpowiedniego sprzętu.

Komentarze do wpisu (0)

Szukaj przedmiotów kompatybilnych z: 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl